Zazwyczaj używane są do użyczenia podpisu elektronicznego za pomocą małego, szarego pióra. Wyświetlacze te dosłownie „zginają się” przy dotknięciu. Jeśli naciskasz wystarczająco mocno, możesz poczuć, jak ekran lekko się wygina. To właśnie sprawia, że wyświetlacz oporowy działa. Dwie elektrycznie przewodzące warstwy zginają się i ostatecznie stykają.
Jedna z tych cienkich żółtych warstw jest oporowa, a druga jest przewodząca, oddzielona szczeliną maleńkich kropek zwanych przekładkami, które utrzymują dwie warstwy oddzielnie, do momentu aż się ich dotknie. Prąd elektryczny przebiega przez te żółte warstwy przez cały czas, ale gdy palec uderza w ekran, oba są ściskane razem, a prąd elektryczny zmienia się w punkcie kontaktu. Oprogramowanie rozpoznaje zmianę prądu na tych współrzędnych i wykonuje funkcję, która odpowiada temu miejscu.
Oporowe wyświetlacze dotykowe są trwałe i spójne, ale są trudniejsze do odczytania, ponieważ wiele warstw odbija więcej światła z otoczenia. Mogą również obsługiwać tylko jeden dotyk na raz - wykluczając na przykład powiększenie dwoma palcami jak na Smartphone. Dlatego urządzenia z wyższej półki znacznie częściej korzystają z pojemnościowych wyświetlaczy dotykowych, które wykrywają wszystko, co przewodzi prąd.
Wyświetlacze pojemnościowe, w przeciwieństwie do oporowych wyświetlaczy dotykowych, nie wykorzystują nacisku palca, aby spowodować zmianę przepływu energii elektrycznej. Zamiast tego pracują ze wszystkim, co ma ładunek elektryczny - w tym z ludzką skórą.
Pojemnościowe wyświetlacze dotykowe są zbudowane z materiałów takich jak tlenek miedzi lub indu i przechowują ładunki elektryczne w siatce elektrostatycznej z drobnych drutów, a każdy z nich jest mniejszy niż ludzki włos.
Istnieją dwa główne typy pojemnościowych ekranów dotykowych - powierzchniowe i projekcyjne. Matryca powierzchniowa wykorzystuje czujniki w rogach i cienką, równomiernie rozłożoną warstwę na powierzchni, podczas gdy pojemnościowy projektor wykorzystuje siatkę rzędów i kolumn z oddzielnym układem do wykrywania. W obu przypadkach, gdy palec uderza w ekran, niewielki ładunek elektryczny jest przenoszony na palec, aby ukończyć obwód, tworząc spadek napięcia w tym punkcie ekranu. Dlatego ekrany pojemnościowe nie działają, gdy nosisz rękawice; szmatka nie przewodzi prądu, chyba, że jest zamontowana z przewodzącym gwintem. Oprogramowanie przetwarza lokalizację tego spadku napięcia i dopasowuje odpowiednio wynikające z tego działanie.
Nowsze technologie ekranów dotykowych są w trakcie opracowywania, ale wyświetlacz pojemnościowy pozostaje na razie standardem w branży. Największym wyzwaniem w przypadku ekranów dotykowych jest rozwijanie ich na większych powierzchniach - pola elektryczne większych ekranów często zakłócają ich zdolność wykrywania.
Istnieją jeszcze ekrany wielodotykowe, które używają technologii zwanej FTRI dla większych ekranów, które mają nawet 82 cale.